Dezenfektan

Dezenfektan Nedir?

 

Yüzeylerde bulunan bakteri, mantar, virüs, parazit gibi patojen olan mikroorganizmaların ortadan kaldırılmasını ya da bunların üremelerinin önüne geçmek için kullanılan kimyasal haldeki maddelerin tümüne dezenfektan adı verilir. Tehlikeli mikroorganizmaları yok eden ve canlı dokularda kullanılan çeşitli alkollü el antiseptiği ürünleri de bulunur. Alkol içeren dezenfektan ürünlerinin bakteriler, virüsler ve mantarlar üzerinde etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtilir.  Aynı zamanda uzmanlar, bu ürünlerdeki alkolün oluşturabileceği etki için alkol oranının yüzde 60 ile yüzde 90 arasında olması gerektiğinin altını çizer. Tabi bu noktada dikkate alınması gereken husus mikrobun türü ve özellikleridir. Gün içinde ellerin belirli yüzeylere temas ettikten sonra yıkanması ya da alkollü el antiseptiği ile temizlenmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu sayede birçok bulaşıcı hastalığın önüne set çekilebileceğini ifade ederler. 

 

Dezenfektan Çeşitleri Nelerdir?

 

Dezenfektan ürünleri el hijyeni ve vücut temizliği için etkili çözümler sunduğu gibi her türlü alan ve araç gerecin temizliği için de kullanıma uygun çeşitleri ile karşınıza çıkar. Sık kullanılan, elinizden düşürmediğiniz araç ve gereçlerin temizliği için alet dezenfektan ürünleri yaygın olarak kullanılır. El dezenfektanına ihtiyacınız varsa farklı ambalaj boyutlarında bulabileceğiniz dezenfektan jel ya da sprey sizler için kullanışlı bir seçim olabilir. Çeşitli boyutlarda üretimi yapılan antibakteriyel jel ihtiyacınıza göre çantanızda, arabanızda, cebinizde taşımanıza olanak veren ve her ortamda rahatlıkla kullanabileceğiniz çeşitleri ile kullanıcıların ilgisini çeker.

 

Evinizin temizliği ya da çok fazla temas edilen yüzeylerin temizliği için kullanılan dezenfektan ürünleri genellikle su ile karıştırılarak kullanılır. Su ve sabuna ulaşamadığınız ortamlarda, canlı dokular üzerinde kullanılan alkollü el antiseptiği ürünleri sizleri virüs ve bakterilere karşı korur.  Bununla birlikte hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde, cerrahi müdahalelerin yapıldığı alanlarda hijyenik el yıkama çok daha hayati olabilmektedir. Hijyenik el yıkama işleminde antibakteriyel etkinliği olan iyodofor, klorheksidin glukonat, triklosan, kloroksilenol gibi ajanlar kullanılır. Bu işlemle sadece ellerin temizlenmesi değil aynı zamanda temiz kalması sağlanır.

 

 

Dezenfektan Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Bir dezenfektan ürününe kaliteli denilebilmesi için ürünün bünyesinde bazı özellikleri barındırması gerekir. Bu özellikler başlıca:

 

• Ürünün ideal bir şekilde antimikrobial spektrum içeriyor olması,
• Herhangi bir biçimde ürünü kullanan bireyin cildine olumsuz yan etkilerde bulunmaması,
• Uygulanan alanlara uyum sağlaması, uygulanan yüzeyde herhangi bir şekilde tahrip, aşınma v.b. gibi olumsuz sonuçlara sebebiyet vermemesi,
• Dezenfektan ürününün suda verimli bir şekilde çözünebilmesi, 
• Kullandıktan kısa süre sonra etkisini gösterebilmesi,
• Minimum düzeyde toksik madde içeriyor olması,
• Alerjenik özellikler göstermemesi,
• Ürünün güzel kokması,
• Fiyat performans açısından etkili çözümler sunuyor olması gerekir. 

 

Dezenfektan Kullanmak Neden Önemlidir?

 

Dünya genelinde insanların her geçen gün daha da yoğun bir hal alan iş yaşamı ve zorunlu olarak kullanmak durumunda kaldıkları toplu taşıma araçları, çalışma ofisleri, okullar v.b. alanlar, salgın olarak adlandırılan hastalıklardan kaçınabilme ihtimalini minimum seviyeye indirmiştir. İşte bu noktada viral enfeksiyonların önüne set çekmek için devreye dezenfektan jeli, antibakteriyel etkinliği olan klorheksidin gibi ürünler girmektedir. Suya ve sabuna ulaşılamayan durumlarda bu gibi ürünler ile ellerin, araç gereçlerin ya da yüzeylerin temizlenmesi; 

 

• Zararlı mikroorganizmalardan arınmayı,
• Enfeksiyona bağlı hastalıkların önüne geçmeyi, 
• Mikropların bünyeye alınmasının ya da başkalarına bulaştırılmasının önlenmesini, 
• Birey sağlığı kadar toplum sağlığının da korunmasını sağlar. 

 

Viral enfeksiyonlardan korunmak, öksürme hapşırma gibi durumların hemen ardından beklemeden elleri dezenfekte etmek, ellerin ve sürekli kullandığınız gereçlerin steril kalmasını sağlamak için pratik bir çözüme ihtiyacınız varsa, dezenfektan ürünlerimizi inceleyebilir ve hemen sipariş verebilirsiniz.