Kolonya

Birbirinden Güzel Kolonya Çeşitleri

 

Geçmişi 1600’lü yıllara dayanan kolonya, tüm zamanların en yaygın hijyen ürünü olarak bilinir. 1800’lü yılların sonunda ülkemizde kolonya yapımı başlar ve Türk kültüründe önemli bir kişisel bakım ürünü olarak yerini alır. Kolonya etil alkol (yüzde 60-80 arasında), su ve esas bazlı sıvıların karışımı ile elde edilir. Kolonyanın üzerinde yer alan 70, 80 gibi sayılar genellikle kolonyanın içinde bulunan etil alkol oranını belirtir. Üretiminde, çiçek ya da çeşitli meyve türleri kolonyaya çok hoş kokular veren maddeler olarak kullanılır. Limon, hanımeli, lavanta, tütün, portakal, mandalina en popüler kokular olarak karşınıza çıkar. Bunların yanında yasemin, menekşe, zambak çiçeği, zeytin çiçeği, çam, leylak çiçeği gibi sayısız ürün çeşidi bulmanız mümkün. Kolonyanın ferahlatan ve tazelik hissi veren bir etkisi vardır. Yaz aylarında sıklıkla kullanılan kolonya, içerisinde bulunan uçucu alkolün etkisi ile ciltte serinletici bir etki bırakır.

 

Kolonya Fiyatları Ne Kadardır?

 

Tüm dünyada görülen Covid-19 salgını ile birlikte kolonya fiyatları ve tüketiminde ciddi bir artış olmuş, kolonya markaları bir dönem kullanıcılara ürün yetiştiremez duruma gelmişlerdir. Kolonya fiyatlarındaki parametreler her üründe olduğu gibi dönemsel olarak değişebilir. Salgın döneminde çokça rağbet gören fiyatlara devlet müdahale etmek durumunda kalmıştır. Kolonya yapımı sırasında etil alkol yerine daha ucuz bir madde olan metil alkolün kullanıldığı ürünler daha ucuz olacaktır. Bununla birlikte üretiminde etil alkol tercih edilen ürünlere yönelmek sağlık açısından çok daha ideal bir seçim olarak değerlendirilir. Son zamanlarda kolonya hem alkol bazlı bir temizleyici olması hem de uygun fiyat koşulları ile kullanıcıların beğenisini kazanır. Özellikle sprey kolonya 250 ml ürün çeşidi bu anlamda salgın süresince etkili çözümler sunar. Kolonyanın fiyat parametresini değiştiren bir diğer etken de bu ambalaj farkıdır. Litrelik kolonya ürün çeşitleri arasında 1 litreden 5 litreye kadar farklı boyutlarda kolonya bulmak mümkün olurken, bu ürünler fiyat-boyut açısından avantajlı alışveriş fırsatları sunar. Bunların dışında kolonyanın alkol oranı, markası, cam şişede sunuluyor olmasına göre fiyatları değişkenlik gösterir.

 

 

Kolonya Seçerken Bunlara Dikkat

 

Sağlıksız koşullarda, düşük kalite standartlarında üretimi yapılan kolonya kullanımı, kullanıcılarda sağlık açısından telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken ilk husus kolonyanın üretiminde etil alkol kullanılmış olması. Bunun aksine metil alkol ile üretilen kolonyaların görme bozukluklarına neden olabileceği uzmanlar tarafından belirtilmekte. Düşük kalite standartlarında üretilen kolonyaların, egzama gibi cilt hastalıklarına, solunum rahatsızlıklarına, görme bozukluklarına yol açtığı da bilinmekte. Bunula birlikte kolonya alırken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:
 
• Görünüşü berrak olmalı. Bulanık görünüme sahip kolonyalar tercih edilmemeli. 
• İçerisinde tortu v.b. yabancı cisimler bulunmamalı. 
• Üretiminde etil alkol kullanılmış olmalı. Metil alkol ile üretilen kolonyalar kesinlikle tercih edilmemeli. 
• Ürün kokusu taze olmalı. 
• Ürün bileşim oranı doğru hesaplanmalı ve karışım sonucunda oluşan ürün homojen olmalı.
• Kolonya alırken kalitesini kanıtlamış bilindik markalar tercih edilmeli.
 

Kolonya Kullanımının Avantajları

 

Kolonya kullanımı konusunda zamanla belirli dönüşümler yaşandığı gözlemlenir. Örneğin pandemi süreci ile birlikte kolonya ve dezenfektan kullanımı ile ilgili olarak pek çok kıyaslama yapıldı. Kolonya arama motorlarında en çok aranan ürün olarak yerini aldı. Bir anda birçok kullanıcı kolonya homojen mi, kaç derece kolonya kullanmak gerekir, kolonya nasıl yapılır gibi aramalar yapar oldu. Her ne kadar genç kuşak kullanma eğiliminde olmasa da dezenfektan özelliği ile son zamanlarda her yaştan insanın kolonyaya ilgisi arttı. Kolonyanın kullanım avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 

• Yanınızda her zaman taşıyabileceğiniz küçük bir sprey kolonya dezenfektan yerine kullanılabilir. 
• Alkol bazlı bir hijyen aracı olarak fiyatı oldukça uygundur. 
• Kolonya ciltte bulunan bazı yaraları iyileştirme konusunda etkilidir. 
• Ferahlık ve tazelik hissi verir. 
• Mis gibi kokar ve her zevke hitap eden onlarca çeşidi bulunur. 
• Uçucu özelliği sayesinde özellikle sıcak havalarda serinlik hissi verir. 
 

Sizler de kolonya tazeliğini ve ferahlığını yüksek kalite standartlarında yaşamak istiyorsanız, birbirinden güzel kokuları ile sunulan kolonya çeşitlerimizi inceleyebilir ve hemen sipariş verebilirsiniz.