Maske

Maske

 

Virüs, mikrop, bakteri ve toz gibi insan sağlığını tehdit eden bileşenleri önleyen maske ürünleri, sağlık açısından hayati öneme sahip. Hava kirliliği, alerjik reaksiyonlar, bulaşıcı hastalıklar ve karşı karşıya kalınan coronavirüs salgınından korunmak ve çevrenizi korumak açısından maskeler büyük önem taşırken, kullanılan maskenin özelliğine, kalitesine, kullanım alanına göre koruma gücü değişiklik gösterir. Özellikle viral hastalıkların yayılması oldukça hızlı ilerler. 3 katlı cerrahi maske modelleri bulaşıcı hastalıklara karşı filtreleme işlevi görür. Bu şekilde maske kullanımı salgın hastalıklar gibi kitlesel etkilerden korunmak için etkili çözümler sunar. Sizler de bu ürün için kullanım alanına göre uygun seçimler yapabilir, kendinizi ve çevrenizi bu kitlesel salgın tehdidine karşı güvene alabilirsiniz.

 

Maske Çeşitleri Nelerdir?

 

Sağlık personelinde sıklıkla gördüğümüz 3 katlı cerrahi maske ürünleri dışında, pek çok ürün farklı meslek gruplarının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde üretilir. Örneğin yoğun toz bulunan çalışma ortamlarında ağız ve burun ile birlikte gözü de koruyacak şekilde tasarlanan sperlikli maske ürünleri çok daha işlevsel kullanım sunar. Farklı modelleri ile kullanıcıların dikkatini çeken ventilli maske çeşitleri, ağız ve burunu tam kapatan formlarıyla beğeni toplar. Kullanıcılara konforlu bir kullanım imkânı veren ventilli maske çeşitleri, havadaki partiküllere, neme ve toza karşı güçlü bir koruma kalkanı sağlar. Salgın hastalıklardan korunmak için pamuklu bez maske veya nanoteknoloji ürünler kullanılarak üretilen ürünlere ulaşmak da mümkün. Maske yapımı konusunda çalışan firmalar, farklı desenler ve tasarımlarıyla renkli maske modelleri ile de kullanıcıların karşısına çıkar. Günlük ya da resmi kıyafetlerle uyum sağlayan bu ürünler, şık ve ilgi çekici tasarımları ile birer aksesuar gibi kullanılabilir.

 

Koruma Çeşitlerine Göre Maske Modelleri

 

3 katlı cerrahi maske, filtreli, bez, ventilli, ya da N95 gibi değişik tasarım ve malzeme ile üretilen ürünler, farklı kullanım süreleri ve farklı koruma imkânı sağlar. Uzmanlar doğru yerde doğru amaç ile kullanılan ürünlerin yüzde 90’ın üzerinde koruma sağladığını belirtirler. Örneğin; medikal ürün çeşitleri arasında yer alan N95 modeller virüs, mikrop, toz, nem gibi birçok tehdidin önüne set çeker. Diğer ürünlere göre uzun süreli kullanıma daha elverişli olan bu filtreli ürünler, yoğun bakım çalışanları için etkili çözümler sunar. Yüksek filtre özelliği sunan 3 katlı cerrahi maske ürünleri, yüksek koruma sağlayan kaliteli yapısıyla toplu taşıma, okul, alışveriş alanları gibi yerlerde güvenle kullanılır. Virüs salgını ile beraber kalabalık alanlarda çalışmak zorunda olan kişiler için büyük önem taşıyan sperlikli maske ürünleri salgının etkileri ile birlikte toz, kimyasal maddeler v.b. etkenlerin tehdidini en az seviyeye indirir.

 

 

En İyi Koruyan Maske Çeşitleri Hangileridir?

 

FFP1, FFP2 ve FFP3 olarak çeşitlendirilen 3 farklı ürün türü hava kirliliği, toz, havada bulunan zararlı partiküller gibi birçok maddenin ağız ve burundan bünyenize girmesini önler. Temizlik gibi uğraşlarda, sadece toza karşı alınan önlemlerde, riskin düşük olduğu ortamlarda FFP1 türü ürünler kullanılabilir. FFP2 türü modeller ise tozun yanında çok daha küçük partiküllere karşı da koruma kalkanı oluşturur. FFP3 türündeki ürün çeşitleri ise çok daha yüksek koruma sağlar. Bu ürün çeşitleri en küçük zerreciklere karşı etkili bir kalkan oluşturur. Medikal ürün çeşitleri arasında önemli bir yere sahip olan N95 ürün çeşitleri virüs ve mikroplara karşı oluşan risklerin önüne geçer. Procare maske gibi üst düzey filtreleme özelliği sunan, güçlendirilmiş antiviral özellikleri, nem kontrol sistemi ve testlerle kanıtlanmış birçok özelliği ile yüksek koruma sağlayan modeller, kumaş maskelerden ayrılır. 

 

Maske Seçimi Nasıl Yapılmalı?

 

Maske seçiminde maskenin koruma düzeyi, kullanım alanı, konforlu kullanım sunuyor olması gibi birçok etkenin göz önünde bulundurulması büyük önem taşır. Maske seçimi yaparken şunlara dikkat edilmeli: 

 

• Rahat ve güvenli bir kullanım için ürünün burun kısmında tel ya da burun klipsi olmalı.
• Ürün çalışma esnasında kullanılacak ve uzun süre çıkarılmadan yüzde kalacaksa, medikal maske ürünleri arasından yüzde yara veya hasara yol açmayan yumuşak dokularla desteklenen ürün çeşitleri tercih edilmeli.
• Gözlük kullanan kişiler için maske kullanımı esnasında sürekli buharlaşma durumu olduğundan, ventilli maske ürünleri tercih nedeni olabilir. 
• Maske seçimi, kullanım amacına göre risk teşkil eden maddelerin büyüklüğü ve özellikleri göz önünde bulundurularak, bu maddeleri önleme kapasitesine sahip ürünler arasından yapılmalı.

 

Maske Fiyatları Ne Kadardır?

 

Maske fiyatları ürünün markasına, modeline ve üretim malzemesine göre değişiklik gösterebilir. Ürünlerin kumaş kalitesine, sağladıkları filtreleme oranlarına, üretiminde kullanılan teknolojiye göre fiyatları değişir. FPP2 ya da FPP3 gibi filtreleme özelliği olan, N95 gibi uzun süreli kullanıma imkân veren ürün çeşitleri, sundukları yüksek koruma ile daha yüksek fiyatlardan satışa çıkar. Virüs, bakteri ve diğer mikropların önüne set çekmek istiyorsanız, ulusal ve uluslararası sertifikalı ürünlerimizi uygun fiyat avantajları ile hemen satın alabilirsiniz.